BİZ KİMİZ?

Ulusal Radyo Televizyon, Türk televizyonculuk tarihinde bir efsanedir.

Ulusal, deneyimli yapımcı Türker İnanoğlu 'nun liderliğinde, Türkiye'deki özel sektör televizyon yapımcılığında hep ilklere imza attı: ilk yayın kalitesinde TV ekipmanı, reklamcılar için ilk video post-prodüksiyon sistemi, ilk dış çekim aracı, yayıncılara temin edilen ilk futbol maçı naklen yayını, Devlet Televizyonu TRT için ilk yoğun dublaj hizmetleri, TRT dışında hazırlanan ve 6 yıl boyunca yılda 52 hafta devam eden ilk haftalık hafif müzik eğlence programı... ve liste daha sürebilir.

1979 yılında kurulan Ulusal, kısa sürede tüm ülkede video dükkanlarında kiralanmak üzere video kaset dağıtan en büyük kuruluş oldu.

Yalnızca Erler Film 'in yapımları ile Türkiye ve yurtdışında satın alınan programları pazarlamakla yetinmeyen Ulusal, konserlerin, tiyatro oyunlarının, güzellik yarışmalarının ve diğer birçok programın canlı bant kaydını ve çok kameralı çekimlerini gerçekleştirdi. Bu, Devlet Televizyonu TRT'nin bir dış kaynağa yaptırdığı ilk müzik- eğlence programı için bir anlaşma yapılmasına yol açtı. Bu program –unutulmaz ‘BİR BAŞKA GECE'- 6 yıl boyunca her hafta –yaz döneminde de ara verilmeden- yayınlanma başarısını gösterdi.

Türk reklam sektörüne, ful dijital efektler dahil olmak üzere ilk yayın kalitesinde post-prodüksiyon imkanlarını sağladı.

Elçilikler, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri vs için uydu yayını alım ve kapalı devre sistemleri (SMATV-CATV-CCTV) dizayn etti ve tesis etti.

Türk PTT'sine, Türk Kablo Televizyonu için kablo ağı tesis etmede taşeronluk hizmeti verdi.

Türkiye'de yeni kurulan tüm ticari yayın kuruluşları için uydudan beslenen yayın ağları dizayn ve tesis etti.

Ulusal yıllardır bir okul olma özelliğini de sürdürmektedir. Halen Türkiye'deki TV kanallarında çalışan birçok teknik eleman, yapım, yönetim ve sanat grupları, Ulusal bünyesinde çalışmış ve deneyim kazanmıştır. Set disiplini, yönetmene saygı, cihazlara sıra dışı bir özen, video ve audio kalitesine dikkat gibi mesleki ayrıntılar Ulusal disiplininin kişilere verdiği öğretilerdir. Çok sayıda yayın kuruluşu kendilerine iş için başvuran adaylardan, temel eğitimlerini Ulusal'da yapmış olanlara öncelik verdiklerini itiraf ediyorlar. Ve Ulusal'ın çok sayıdaki kamera asistanı kamera kullanımları için Türkiye'de ve yurtdışında ödüller kazanmışlardır.